Adash System - Alarmy monitoring Kielce Świętokrzyskie

Wybierają nas klienci !

697 593 509

Nasze motto to: Niezawodność !
Adash System - Alarmy monitoring Kielce ŚwiętokrzyskieAdash System - Alarmy monitoring Kielce Świętokrzyskie

Fotowoltaika

Mówiąc w skrócie, to dziedzina nauki, która zajmuje się przetwarzaniem energii światła słonecznego na energię elektryczną, czyli prądu. Dzięki korzyściom i szerokim zastosowaniom ze względów ekologicznych i praktycznych jakie niosą za sobą baterie słoneczne, ceny instalacji solarnych nieustannie spadają, choć nadal są droższe od konwencjonalnych źródeł energii.


Adash System - Fotowoltaika panele


Głównym surowcem używanym do produkcji paneli fotowoltaicznych jest krystaliczny węgiel krzemowy. Każdy panel zbudowany jest z kilku bądź kilkunastu pojedynczych ogniw, a każde ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy od 1 do 6,97 W. Ze względu na funkcjonalność i wygodę montażu ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 - 1,0 m². Ze względu na długą żywotność i bezobsługowość powszechnym zainteresowaniem cieszą się w samodzielnych urządzeniach bez możliwości przyłączenia do sieci energetycznej, a więc w znakach drogowych, pojazdach turystycznych, domkach letniskowych, urządzeniach użytku codziennego (np. kalkulatory), oświetleniu drogowym, lampach ogrodowych i wielu innych.

Obecne systemy możemy podzielić na dwie grupy: połączone z akumulatorem, które pozwalają na całkowite uniezależnienie się od dostawców energii oraz systemy podłączone do sieci i z nią współpracujące.

Adash System - Fotowoltaika baterie


Te pierwsze doskonale sprawdzają się wszędzie tam gdzie dostęp do prądu jest utrudniony lub niemożliwy, a pobór nie jest zbyt wielki. Ich praca polega na ładowaniu akumulatora podczas słonecznego dnia oraz oddawaniu energii, gdy jest nam ona potrzebna. W tego typu systemach fotowoltaicznych niezwykle ważny jest odpowiedni dobór regulatora ładowania, który można nazwać sercem całego systemu. Do jego funkcji należy sterowanie procesem ładowania, czyli ochrona przed przeładowaniem lub nadmiernym rozładowaniem oraz przed powrotem prądu do ogniwa, co może powodować jego uszkodzenia. Proste regulatory spełniają podstawowe funkcje obsługując najczęściej akumulatory AGM bądź żelowe, podczas gdy bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają zmianę akumulatorów na żelowe/kwasowe, a co za tym idzie – lepiej radzą sobie z dostosowaniem charakterystyki ładowania, a także mają możliwość rejestrowania wyprodukowanej i zużytej energii.

Adash System - Fotowoltaika sieci


Systemy podłączone do sieci, a więc systemy ON-GRID są pozbawione akumulatora i podłączone bezpośrednio pod inwerter. Tam napięcie stałe zostaje zamienione na napięcie zmienne 230V i przesłane dalej do sieci energetycznej. Jest to obecnie jedyne rozwiązanie, które zwraca się w pełni, a nawet po pewnym czasie zaczyna na siebie zarabiać. Dostępne są dwa rodzaje systemów sieciowych – z inwerterem centralnym oraz mikroinwerterami. Zaletą tego pierwszego jest cena niższa o ok. 5% i wysoka sprawność, lecz niestety nie nadaje się do rozbudowy, a w przypadku awarii cała instalacja przestaje działać. Nie zmienia to jednak faktu, że inwertery centralne to bardzo popularny sposób wykorzystywany do budowy średnich i dużych elektrowni słonecznych. Mikroinwertery umożliwiają natomiast dowolną rozbudowę, a w przypadku awarii unieruchomiony zostaje tylko jeden moduł.